Zgodnie z ustawą informujemy, że strona wykorzystuje pliki cookies, które ulepszają korzystanie z naszej strony - więcej...Akceptuję, nie pokazuj więcej.
telefon +48 605 243 02303-571 WARSZAWA UL. ORŁOWSKA 3

Karty ratownicze

Czym jest karta ratunkowa?

Karta ratunkowa to ustandaryzowany z inicjatywy ADAC dokument, na którym znajduje się odwzorowany rzut karoserii konkretnego modelu pojazdu z góry i z boku, ze szczegółowymi informacjami, w których miejscach należy ciąć samochód, gdzie można natknąć się na wiązki kabli pod napięciem (napęd elektryczny lub hybrydowy), elementy pirotechniczne – poduszki powietrzne, gdzie umiejscowione są akumulatory, amortyzatory gazowe. Wszystkie ważne informacje istotne w czasie akcji ratowniczej zapisane są na karcie ratowniczej w formie znaków graficznych.

Gdy dojdzie do wypadku, wielokrotnie zanim można udzielić poszkodowanemu pomocy trzeba go wydobyć z wraku pojazdu za pomocą specjalistycznych narzędzi. Niewiele osób wie, że strażacy podczas akcji ratunkowej są narażeni na duże niebezpieczeństwo. Każdy pojazd jest bowiem inaczej skonstruowany. Coraz bardziej wzmocnione nadwozie samochodu ma za zadanie chronić pasażerów, jednak wzmocnienia, które w zależności od modelu są różnie umiejscowione mogą być śmiertelną pułapką. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znane są również przypadki śmierci ratownika od niekontrolowanego wystrzału poduszki powietrznej.

Również znalezienie i odłączanie akumulatorów wcale nie jest łatwe. Niektóre modele mają ich 2 albo nawet 3, ich umiejscowienie również jest zróżnicowane – np. pod siedzeniem kierowcy . Dlatego liczy się każda sekunda.

Od roku 1990 czas akcji ratunkowej od chwili zdarzenia do momentu rozpoczęcia transportu do szpitala wydłużył się dwukrotnie.

Karta ratownicza umożliwia przeprowadzenie w pełni kontrolowanej i bezpiecznej akcji ratowniczej, zwiększając tym samym szansę na skuteczne udzielenie pomocy poszkodowanym.